B1+____________________________________________________________
Na podstawie artykułu z magazynu Zwierciadło; autor: Agata Lipiec (artykuł edytowany)
„Jeździmy do pięknych krajów i, robiąc zdjęcia, odkrywamy, że wszyscy zrobili takie same z tego samego miejsca. Wrzucamy kolejne zdjęcia na Instagrama. Nie można nawet zabłądzić, bo wszystko jest w Mapach Google’a” – narzekała Portia w drugim sezonie „Białego Lotosu”.
Obecne podróżnicze trendy sugerują inne podejście – wyłącz TikToka, Bumble’a, ekrany, aplikacje i seriale na Netflixie. Zwolnij tempo. Przypomnij sobie, jak brzmi cisza.
Tak zwany „silent travel” jest dla każdego, kto czuje się przeciążony i potrzebuje kojącego zmysły resetu. Na czym dokładnie polegają „ciche podróże”?
Redakcja „Condé Nast Traveller” tłumaczy, że powodem jest potrzeba ucieczki od zanieczyszczenia hałasem. Żyjemy w erze cyfrowej i jesteśmy narażeni na wysoki poziom stresu i uczucie przytłoczenia. Zmniejszenie ilości bodźców akustycznych pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i organizm. Cisza może także pozytywnie wpłynąć na kreatywność, pomóc poradzić sobie z bezsennością, a także regenerować komórki mózgowe. Z urlopu w stylu „silent travel” powinniśmy więc wrócić bardziej wypoczęci, wyspani i gotowi na twórczą aktywność.
Jak „ciche podróżowanie” wygląda w praktyce?
Zamiast na znane z imprezowej atmosfery Ibizę czy Mykonos możemy wybrać się do ustronnych ośrodków wypoczynkowych, które proponują gościom zajęcia z medytacji czy uważności oddechu. Najlepiej, aby miejsce było otoczone dziką przyrodą, oddalone od tłocznych promenad i głośnych automatów do gier. Przykłady? Pod Londynem znajdziecie kabiny do detoksu cyfrowego, w których na 72 godziny zamienicie nowoczesny telefon na starą Nokię, krzyżówki i książki, a w Boliwii doświadczycie kompletnego odosobnienia w duchu prawie survivalowym. W Polsce poleca się między innymi Puszczę Borecką, Roztocze czy Dolinę Sanu.
Oferta jest szeroka, bo choć sama idea stała się popularna niedawno, w rzeczywistości nie jest niczym nowym. Urlop w ciszy od dawna spędzać można w klasztorach, tak w Polsce, jak i Azji. Każdy spragniony ciszy znajdzie coś dla siebie.
Na podstawie artykułu z magazynu Zwierciadło; autor: Agata Lipiec (artykuł edytowany)
Słownictwo
wrzucać, wrzucić zdjęcia (na Instagrama)
zabłądzić (np. w lesie)
podejście
przeciążony
narażony na (np. stres)
przytłoczenie
regenerować
wyspany
w praktyce
Jak … wygląda w praktyce?
ustronny
oddalone od
detoks cyfrowy
w duchu …
klasztor
spragniony ciszy